دسته‌بندی نشده

اتاق خوابی ایده آل، برای داشتن خواب خوب

سرویس اتاق خواب ساج آسا

همه انسان ها حدوداً یک سوم عمر خود را خواب هستند؛ به همین علت فراهم کردن محل مناسبی برای خواب که منجر به آسایش و آرامش فرد شود اهمیت زیادی دارد. اتاق هر فرد بهترین فضایی است که بعد از یک روز کاری و پرمشغله باعث حال خوب فرد می شود. یکی از مشکلاتی که امروزه اغلب افراد با آن درگیر هستند فضای کوچک اتاق خواب در آپارتمان هاست. بهترین راه حل برای این مشکل انتخاب صحیح سرویس خواب است. در این مقاله قصد داریم مهم ترین مسائل پیرامون طراحی یک اتاق ایدهآل برای داشتن یک خواب راحت را با یکدیگر بررسی کنیم. همراه ما باشید.

انتخاب یک تخت خواب راحت
مهم ترین وسیله برای اتاق خواب «یک تخت خواب استاندارد و خوب» است. تخت های استاندارد با زمین مماس نیستند و ارتفاع آن ها به گونه ای تنظیم شده که هوا در گردش باشد تا به دلیل گرما یا رطوبت، میکروبی در آن نقطه رشد نکند. بهترین زاویه برای نشستن روی تخت زاویه ای است که پاها با کف زمین در تماس بوده و بین ران و زانو زاویه ۹۰ درجه تشکیل شده باشد. ارتفاع ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر، بهترین ارتفاع تخت برای افراد بالغ است. اگر این ارتفاع بیشتر باشد، نشستن و دراز کشیدن روی تخت سخت تر و تمیز کردن آن دشوارتر می شود. در صورتی که این ارتفاع کم تر باشد هنگامی که فرد روی تخت می نشیند پاهایش جمع شده و احساس ناخوشایندی به او دست می دهد. ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری هم بهترین ارتفاع برای تخت خواب کودک است. در ادامه تجهیزات مختلف تخت و سرویس خواب را که منجر به یک خواب خوب و دلنشین می شود با یکدیگر بررسی می کنیم.
رنگ
انتخاب رنگ تخت خواب کاملاً سلیقه ای بوده و هر فردی نظر متفاوتی دارد. رنگ های تیره یا خنثی معمولاً برای اشخاص مسن و رنگ های شادتر برای کودکان یا نوجوانان مناسب تر است.
روتختی
امروزه روتختی های مختلفی با جنس های متنوع و طرح های جذاب وجود دارد که باعث زیبایی بیشتر اتاق خواب می شود. شما می توانید رنگ روتختی خود را متناسب با فصول سال انتخاب کنید؛ به عنوان مثال از رنگ های سرد و خنک برای فصل های بهار یا تابستان و از رنگ های گرم برای فصل های پاییز و زمستان استفاده کنید.
تشک
برای یک خواب خوب در ساعات طولانی شب به یک تشک مناسب احتیاج دارید. تشک ها به مدل های طبی، فنری یا ساده تقسیم می شوند. از نظر پزشکان «تشک طبی» بهترین نوع است. استفاده از بالشتک های نرم یا کوسن های رنگی زیبایی بیشتری به اتاق شما می دهند، همچنین به شما کمک می کنند به صورت نیمه نشسته مطالعه کرده یا دیگر کارهای خود را انجام دهید.
محافظ مخصوص تشک
انداختن محافظ تشک علاوه بر اینکه آن را از گرد و خاک حفظ می کند مانع از باقی ماندن لکه و خیس شدن تشک می شود.

کمد لباس
کمد لباس باعث زیبایی اتاق خواب و مرتب شدن فضای آن می شود. اگر اتاق شما کوچک است با داشتن یک کمد لباس می توانید بخش زیادی از وسایل خود را در آن جای دهید و باعث خلوت تر دیده شدن فضای اتاق شوید. کمدهایی که ریلی هستند برای اتاق های کوچک مناسب ترند زیرا نیازی نیست فضای زیادی را برای باز کردن درها خالی بگذارید. برای زیبایی کمد لباس می توانید از شیشه یا آینه استفاده کنید. رنگ کمد باید متناسب با دیگر وسایل اتاق باشد. کمد لباس صرفاً برای لباس نیست بلکه از آن برای نگهداری لوازم آرایشی_بهداشتی، کفش، کیف یا دیگر ملزومات استفاده می شود. کمدهایی که دارای رنگ روشن هستند فضای اتاق را بزرگ تر نشان می دهند.
کمد لباس
فضای اتاق خواب خود را معطر و پر نور کنید
استفاده از افشانه های مخصوص یا اسانس های خوشبو به شما کمک می کند در طول روز یا هنگام خواب احساس بهتری داشته باشید. استفاده از اسانس اسطوخودوس باعث آرامش بیشتر قبل از خواب شما می شود.
دمای ایدهآل برای یک خواب آرام بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. بدن انسان هنگام خواب دچار تغییراتی می شود که حضور در یک محیط خنک به آرامش آن کمک می کند.
همیشه فضایی را برای ورود نور به اتاقتان در نظر بگیرید. نور خورشید در طول روز انرژی بخش و انگیزه دهنده خوبی برای شما خواهد بود. در شب با استفاده از پرده های نازک از ورود نور به داخل اتاق جلوگیری کنید تا خواب آرام تری داشته باشید.
استفاده از گل و گیاه های مختلف حس و حال خوبی به شما می بخشید. گیاهان علاوه بر اینکه سرماخوردگی و خستگی را دور می کنند، هوای اتاق را تمیز کرده و شادی بخشند.
فضای اتاق را بیش از حد شلوغ نکنید. معمولاً هر فردی برای آرامش و دوری از شلوغی های روزانه به اتاق خواب خود می آید، وجود وسایل غیرضروری این آرامش را بر هم می زند.
کلام آخر
وجود یک اتاق خواب تمیز و مرتب در انرژی روزانه فرد یا کیفیت خواب او تأثیر زیادی دارد.
همچنین هنگام خرید سرویس خواب به کیفیت ساخت، نوع مواد اولیه مصرفی، رنگ و… دقت کنید. بدون شک استفاده از رنگ های آرامش بخش به آرامش ذهنی و درونی بیشتر افراد کمک می کند. وجود هماهنگی و هارمونی در فضای اتاق هم اهمیت زیادی دارد. استفاده از چراغ های سقفی یا آویزهای نوری جلوه خوبی به اتاق شما می بخشد. در آخر اینکه برای چیدمان صحیح اتاق، اصل فنگ شویی را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *