دسته‌بندی نشده

۶ نکته کلیدی در دکوراسیون اتاق‌ خواب ‌های کوچک

در عصر جدید به علت تراکم بالایی جمعیت شهرها  و تورم زیاد در قیمت مسکن تمایل به خرید خانه و آپارتمان‌های کوچک افزایش یافته است. یکی از دغدغه افراد چیدمان خانه‌های  کوچک است تا تمام فضا بهترین استفاده را ببرند. و از همه آن‌ها مهم‌تر دکوراسیون اتاق‌خواب است که مکانی برای استراحت جسم و روح است. هرچه این فضا را باسلیقه‌تر دیزاین شود آن را به مکانی آرامش‌بخش‌تر تبدیل می‌کند.

در اینجا چند ایده چیدمان مؤثر برای یک اتاق‌خواب کوچک آورده شده است:

نکته اول : رنگ آمیز مناسب برای دیوارها

رنگ‌های روشن بستری برای آرامش و بزرگ جلوه دادن هستند.  اگر مایل به استفاده از رنگ‌های سفید و کرم نیستید می‌توانید از هر رنگی که دلخواهتان است طیف کمرنگش انتخاب کنید. تا جایی که می‌توانید از کاغذدیواری برای تزئین دیوارها استفاده نکنید اما در علاقه به کاغذدیواری دارید بهتر است تنها یک دیوار خود را کاغذ کنید. یا از مدل‌هایی با طرح‌های ساده و رنگ‌های ملایم استفاده کنید. هرچه کاغذدیواری پر نقش و نگارتر باشد فضا را شلوغ و کوچک‌تر نمایش می‌دهد.

نور اتاق خواب کوچک

نکته دوم: نورگیری اتاق

میزان نور اتاق چه با استفاده از نور مصنوعی و چه با استفاده از نور طبیعی، باید در حدی باشند که اتاق محلی برای تشدید افسردگی شما محسوب نشود. این موضوع را در هنگام دکوراسیون اتاق می‌توانید به خوبی رعایت کنید. در صورتی که میزان نور ورودی به اتاق را مورد بررسی قرار دهید، متوجه می‌شوید که اگر اتاق شما پنجره‌ای رو به بیرون داشته باشد، نور بیشتری را به داخل اتاق وارد خواهد کرد و همین موضوع سبب می‌شود تا دکوراسیون اتاق شما جلوه بسیار بهتری را پیدا کند. در صورت نور کمتر می‌توانید با کمک نور مصنوعی و انتخاب رنگ مناسب در وسایل مورد نیاز تا حدودی جلوه اتاق را دلباز‌تر کنید.

آینه:

استفاده از آینه در اتاق‌خواب به انعکاس نور کم می‌کند آینه‌کاری در اتاق، استفاده از آینه‌های تزئینی کمک بسیاری در این زمینه می‌کند.

نور مصنوعی :

اگر دیوار اتاق‌خوابتان جایی برای نصب آباژور دیواری ندارید به راحتی می‌توانید یک آباژور کوچک روی سر تختتان نصب کنید. حتی می توانید از نورهای مخفی استفاده کنید یا سرویس خوابتان را با نور LED انتخاب نمایید.

پرده‌ها: هرچه پرده انتخابی شما ساده‌تر باشد، این کمک را به شما می‌کند که فضای اتاق خود را آرام نگهدارید. پرده‌هایی با رنگ روشن و جنس ظریف‌تر هم نور را بهتر عبور می‌دهند و هم از دلگیری و تاریکی اتاقتان جلوگیری می‌کنند. ترجیحاً پرده‌هایی یک دست انتخاب کنید، والان و دکور پرده را به کلی فراموش کنید. نکته دیگر این که پرده‌هایی که تا زمین ادامه داشته باشند به بزرگ جلوه دادن فضا هم کمک زیادی می‌کنند.

نکته سوم:  انتخاب کمد و قفسه و تخت خواب مناسب

انتخاب کمد و قفسه با مقاومت بالا و از جنس خوب، یکی دیگر از نکات قابل بررسی در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب های کوچک هستند.  شلف می‌تواند به شما کمک زیادی کند تا دیزاین بهتری داشته باشید و برخی لوازم خود را روی آن قرار دهید. بجای درآور بزرگ می‌توانید از یک درآور باریک‌تر و بلندتر استفاده کنید. شایان ذکر است که قفسه‌بندی را هم فراموش نکنید. طراحی مناسب کمدها به شما کمک می‌کند تا حداکثر استفاده را از فضای ببرید.

تخت خوابی باکسی بخرید، تا بتوانید برخی لوازم خود را در آن قرار دهید. این تختخواب‌ها به دلیل داشتن جک‌های مخصوص تشک بالا می‌رود و می‌توانید با فضاسازی در آنجا وسایل خود را قرار دهید.

کمد دیواری اتاق خواب کوچک

نکته چهارم: فرش خود را با دقت پهن کنید.

جایی که تختخواب قرار دارد را دنبال کنید تا بفهمید به چه فرشی نیاز دارید. اگر تخت در مرکز قرار دارد، فرش را حدود ۲/۳ متر زیر تخت پهن کنید. اگر تخت شما در گوشه اتاق است، فرش را کنار آن یا زیر وسیله دیگری قرار دهید. فرش‌های ایرانی بهترین گزینه برای اتاق‌خواب کوچک شما هستند.

همچنین فراموش نکنید که رنگ فرش را نیز حتماً همرنگ و یا در تناسب رنگی با دیگر مؤلفه‌ها و عناصر اتاق انتخاب کنید.

نکته پنجم: از روتختی و ملحفه سبک استفاده کنید.

در اتاق‌خواب‌های کوچک، تختخواب معمولاً حداقل از دو طرف به دیوار می‌چسبد یا فاصلهٔ خیلی کمی با دیوار دارد. پیش‌تر هم گفتیم که در چنین حالتی، عوض‌کردن ملافه‌ها و مرتب‌کردن روتختی کار سخت و وقت‌گیری است. اما برای زیباترشدن چیدمان اتاق خواب کوچک، از تعداد لایه‌هایی که روی تختخواب می‌اندازید، کم کنید.

بهتر است فقط یک روتشکی و ملافه بیندازید. قطعاً اگر روانداز و پتو و سایر متعلقات را هم بیندازید باید وقت بیشتری صرف کنید و چون به دو طرف تخت به‌آسانی دسترسی ندارید.

 نکته پایانی

این را در نظر داشته باشید، اینکه هر کدام از تکه‌های سرویس خواب را در کجا قرار دهید نیز نکته بسیار مهمی در چیدمان اتاق‌خواب‌های کوچک است. توجه داشته باشد که اگر به درستی این بخش‌ها را نچینید، به یک ناهماهنگی و نامتوازنی در دکوراسیون اتاق خواب می‌رسید

بهتر است در تزئین اتاق‌خواب از وسایل ساده و کم زرق و برق‌تر استفاده کنید، این وسایل کمک می‌کنند تا زیبایی اتاق خوابتان چند برابر شود و احساس آرامش بیشتری در آن کنید. تختخوابتان را تا جای امکان کوچک‌تر بخرید. شاید بد نباشد این را هم بگویم، که وسایل ساده همیشه مد هستند و نیاز به تعویض مداوم ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *